03/06/2026г. 16:05
Хвалените през последните пет години балансирани бюджети с дефицит от 3% се оказаха илюзия, постигната чрез прикривани, отлагани и прехвърляни разходи за милиарди левове. Настоящата финансова реалност показва, че без спешни консолидационни мерки държавата върви към дефицит от 7,4% (над 8,5 млрд. евро). Това обяви финансовият министър Гълъб Донев на брифинг в Министерския съвет, като разкри, че след встъпването в длъжност на редовното правителство на 8 май са излезли и допълнителни 2,2 млрд. лева неразплатени, но вече фактурирани дейности към общини и АПИ, които той определи като „разходи, скрити по чекмеджетата“.
Финансовата ситуация е допълнително усложнена от факта, че предходното служебно правителство не е внесло в Европейската комисия средносрочния фискален план, поради което утре се очаква ЕК официално да открие процедура срещу България за свръхдефицит на база данните от 2025 година. Според министъра през миналата година предходните управляващи са изтеглили напред всички възможни приходи за следващата година, включително чрез авансово прибиране на 560 млн. лева междинен дивидент от държавните дружества, което оставя сегашния бюджет без тези буфери. Заради натрупания натиск от безконтролно увеличаване на заплатите в публичния сектор и социалните разходи, кабинетът гласува лимит на новия държавен дълг от 3,8 милиарда евро, без който през юли ще има реален проблем с изплащането на пенсии, заплати и социални помощи.
Въпреки тежката ситуация, правителството ще спази обещанието си за индексация на пенсиите по швейцарското правило със 7,8% от 1 юли. Запазва се и COVID добавката от 60 лева за заварените случаи, но тя вече няма да се начислява за новоотпуснатите пенсии след 1 юли. За да се свие дефицитът, Министерството на финансите подготвя непопулярни мерки в проектобюджета за 2026 г., сред които замразяване на доходи, спиране на автоматичното обвързване на заплатите със средната за страната и мащабна административна реформа с преструктуриране на ведомства. Изрично бе подчертано обаче, че данъци и осигурителни вноски няма да бъдат вдигани, а приходи ще се търсят чрез затягане на събираемостта и удар срещу сивата икономика.