18/05/2026г. 20:26
След трагичния инцидент в района на Природен парк "Витоша", при който загина 35-годишен мъж, институциите предприеха спешни мерки за обезопасяване на района и защита на туристите.
По инициатива на директора на СДВР се проведе междуведомствена среща с участието на представители на полицията, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните, Природен парк Витоша и Столична община.
Според информацията от разследването, на 16 май на телефон 112 е подаден сигнал за открито тяло в района на Витоша. На място са изпратени екипи на Шесто РУ и Центъра за спешна медицинска помощ, които установили смъртта на 35-годишен мъж.
При първоначалния оглед, извършен в присъствието на съдебен лекар и експерт по едър дивеч, е установено, че най-вероятната причина за смъртта е нападение от диво животно, като се предполага, че става дума за мечка.
Главен комисар Любомир Николов е разпоредил районът да бъде обезпечен чрез постоянно полицейско присъствие.
Институциите са набелязали и допълнителни мерки – обходи от специалисти, поставяне на фотокапани и облитане с дронове в района на инцидента.
По експертни данни в районите на Витоша, Плана и Верила обитават около 18–20 кафяви мечки. В района живеят още сърни, елени, диви прасета и вълци.
От институциите напомнят на туристите да спазват основните правила за безопасност в планината:
- да се движат на групи;
- да вдигат шум по време на преход;
- да не оставят хранителни отпадъци;
- да не се отклоняват от маркираните маршрути;
- при среща с диво животно да не бягат и да не правят резки движения.
Експертите подчертават, че кафявата мечка по природа избягва хората, но може да прояви агресия при внезапна среща, ако е с малки или се почувства застрашена.
До приключване на проверките гражданите са призовани да избягват района на инцидента.