Автор: Нина Нейчева
"България притежава огромно културно-историческо наследство, но фокусът трябва да бъде върху осигуряването на успешен и смислен път за младите творци."
Това заяви министърът на културата Евтим Милошев пред журналисти в Бургас след участие в изнесен ректорски съвет с ръководствата на НХА, НМА, НАТФИЗ и местните университети. Поводът за срещата бе предстоящото откриване на филиал на Националната музикална академия в града. Министърът определи събитието като инициатива с голяма тежест, която децентрализира образованието в културната сфера и дава равен достъп до обучение в региона.

Снимка: БТА
Ректорът на НМА проф. д-р Сава Димитров благодари за държавната подкрепа и изрази надежда, че това ще подсили кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата през 2032 година. Тази цел бе подкрепена и от ректора на НАТФИЗ проф. Мирослав Дачев, който акцентира върху нуждата от интердисциплинарен диалог. Кметът Димитър Николов пое ангажимент общината да осигури още по-добри условия за академиите, като вече се реализират съвместни програми за арт-стенопис, витраж и подводна археология.
Децентрализацията вече дава реални резултати, като близо половината от новите студенти в НХА са от Бургас и региона. Ректорът на художествената академия проф. Георги Янков съобщи и за международния интерес към филиала, включително за предстоящи съвместни проекти с Китайската художествена академия и записани студенти от Украйна и Русия.