Автор: Нина Нейчева
Емблематичните кални бани край Бургас посрещат посетителите си с нови, по-високи тарифи, като еднократният достъп до природния обект вече струва точно 5 евро. Поредният скок в цената предизвика сериозна вълна от недоволство сред местните и редовните посетители. Много от гражданите настояват за яснота около ценообразуването, тъй като според тях обещаните инвестиции и реални подобрения на място все още липсват.
Хронологията на цените през последните няколко години показва драстично и многократно поскъпване на услугата. До 2019 година достъпът до лечебната кал и лугата беше напълно безплатен за всички. През същата година обаче беше въведена първата такса, равняваща се на приблизително 1 евро. През 2022 година стойността на билета се увеличи на около 2,50 евро, а през миналото лято достигна близо 4 евро. С настоящото решение таксата вече е фиксирана на 5 евро, което превръща посещението в сериозен разход за много хора.

Основният аргумент на недоволните граждани е разминаването между растящата цена и състоянието на инфраструктурата. При предишни увеличения от ръководството на дружеството „Черноморски солници“ АД обосноваваха по-високите тарифи с планове за модернизация и подобрения в района. Днес обаче посетителите твърдят, че не виждат съществени промени в поддръжката и хигиената, които да отговарят на постоянно увеличаващите се такси.
Най-сериозно засегнати от новата финансова реалност се оказват местните пенсионери и хората, които имат нужда от редовни лечебни процедури от здравословен характер. Докато за чуждестранните туристи сумата от 5 евро може да изглежда символична, за българските възрастни хора тя се превръща в сериозна бариера. Ситуацията се усложнява и от факта, че към входната такса се добавят и транспортните разходи, които още през миналата година са възлизали на общо около 10 евро за едно посещение, а сега крайната сума става още по-висока.