Автор: Нина Нейчева
Кметът на Бургас Димитър Николов даде силна и изключително атрактивна заявка за организирането на престижния музикален форум през следващата година. Чрез кратко видео в социалните мрежи градоначалникът демонстрира категоричните амбиции на морския град, отпивайки кафе от брандирана чаша с надпис, посветен на конкурса в Бургас. С нестандартния си жест и посланието, че мисията продължава в името на една заслужена кауза, той привлече сериозен онлайн интерес и официално позиционира Бургас сред основните кандидати.
Повод за мащабната инициатива е впечатляващият успех на българската представителка DARA във Виена, който отвори вратите за домакинството на България през 2027 година. Местните власти в Бургас изразиха пълна готовност да осигурят перфектни условия и незабравимо преживяване за международната публика и участниците. В официално изявление кметът потвърди, че градът ще даде всичко от себе си, за да се представи на най-високо ниво в предстоящата процедура.
Конкуренцията в страната обаче се очертава да бъде изключително оспорвана, тъй като още три големи български града обявиха сериозни намерения за домакинство. Столичният кмет Васил Терзиев първи посрещна певицата на летището и обяви готовността на София. Варна също представи силни аргументи, залагайки на своя стогодишен фестивален опит и сериозен туристически потенциал. В битката се включва и Пловдив, чийто кмет вече е провел разговори с министерството на културата за стартиране на подготовката.
Предстои официалното определяне на строгите критерии, на които градовете кандидати трябва да отговарят, преди Европейският съюз за радио и телевизия да вземе финалното решение. Икономическите анализи показват, че триумфът на сцената вече носи милиони евро приходи за българската икономика. Домакинството на подобен мащабен форум би осигурило огромен международен престиж и сериозен тласък за туризма на града, който успее да спечели вота.