03/10/2025г. 12:39
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) ще продължи да настоява за умерен ръст на заплатите и за диференцирано увеличение на доходите в бюджетните системи. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на Четвъртата научна конференция на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) към Конфедерацията и Фондация „Фридрих Еберт България“.
Темата на форума тази година беше „Социални дисбаланси в условията на дигитална икономика и климатичен преход“.
По думите на Димитров, няма логика секторите, които вече са получили около 50% или повече увеличение на възнагражденията, отново да настояват за ръст. В същото време, при сектори с едва 5% повишение, увеличението покрива единствено инфлацията и е необходима „допълнителна стъпка през 2026 г.“.
Синдикалният лидер подчерта, че повишаването на заплатите е важно не само в публичния сектор, но и в частния бизнес, за да остане цената на труда конкурентна и атрактивна за работещите.
„Обикаляме страната, хората са разтревожени от издръжката за живот и високите цени на основните стоки“, каза още Димитров. Той уточни, че тези проблеми не са свързани с въвеждането на еврото, а с процеси, започнали още след пандемията от COVID-19 и свързани с глобалните вериги на доставки.
КНСБ отново настоя за официално измерване на „заплатата за издръжка“, за да има по-ясни ориентири при договарянето на доходите.
Последвайте ни във Facebook