Автор: Нина Нейчева
Архивни кадри от ресторант край къмпинг "Нестинарка" до Царево станаха повод за равносметка относно развитието на българското крайбрежие. Петър Статев сподели спомени за времената, когато планирането на курортите се е подчинявало на строга етика и капацитет.
"В онези далечни години имаше изключително професионално отношение към развитието на туризма, с висока обществена етика и отговорност! И с голям респект към природната среда!", подчертава той.

Основен акцент в спомените е премереното застрояване и съхраняването на зелените площи. Статев припомня, че организации като "Балкантурист" са имали ресурс да презастроят териториите, но са избрали баланса:
"Навремето "Балкантурист" да не би да не е имал възможност да претрупа с бетонни мастодонти цялата територия на к.к. "Слънчев бряг"? Можеха... Но тогавашните управленски кадри знаеха какво значи да изградиш съвременен туристически комплекс с международен статут!"
Привлекателността на морето ни тогава се е дължала на богата културна програма и знакови обекти като бар "Вариете" и Летния театър. Според Статев атракциите и спортните площадки са били винаги съобразени с околната среда.
"Колко много зелени площи не бяха застроени!? Как премерено се създаваха атрактивни райони, битови заведения и зони за развлечения! Тези кадри знаеха, че платежоспособни туристи няма да дойдат тук, за да ги подтиска някаква бетонна безвкусица!", допълва той.
Въпросът днес е какво уникално можем да предложим на фона на глобалната конкуренция от бляскави дестинации. Според Статев богатите туристи търсят "прекрасна заобикаляща среда и вълшебно обслужване". Според него спомените му от "Нестинарка" служат за пример как талантливите кадри са превръщали природата в престижен туристически продукт, без да я унищожават.