03/10/2025г. 14:31
"Няма опасност за нито един турист – чуждестранен или български – на територията на курортните селища по Черноморието, засегнати от природното бедствие."
Това заяви на брифинг в Министерския съвет министърът на туризма Мирослав Боршош във връзка с кризисната ситуация.
Един човек е загинал в курортното селище Елените, като в момента се провеждат действия за изваждането на тялото му.
Кметът на Свети Влас Иван Николов посочи, че в кметството са настанени четирима души, изведени от района на Елените, като се очакват още. Той добави, че в района обстановката е тежка.
Министърът благодари за изключително бързата и адекватна намеса от страна на Министерството на вътрешните работи и Българската армия, като подчерта, че благодарение на тях са спасени трима полски туристи, намирали се в изключително сложна ситуация.
Във връзка с причините за бедствието Боршош е възложил чрез областния управител на Бургас да се извърши пълна проверка на територията на ваканционните селища. Ще се провери начинът на издаване на разрешителни за строеж на хотелите, както и дали някой от строежите може да е допринесъл за възникването на бедствието.
След проверките от областния управител и регионалната дирекция по строителен контрол ще бъде изяснено дали става въпрос за тежко стихийно бедствие, трудно предотвратимо, или причината е неадекватност от страна на местната власт, добави министърът на туризма.
Последвайте ни във Facebook