03/06/2026г. 09:47
За повишена смъртност на делфини в района на Балчик в началото на лятото алармират граждани. Само в рамките на последните три дни са регистрирани 15 случая, по данни на общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“. Екипи вече извършват събиране на труповете от плажните ивици, последвано от дезинфекция на засегнатите места. Паралелно с това граждани са подали сигнали и до екоинспекцията в Варна.
От РИОСВ – Варна е обясниха пред БНТ, че след получаване на сигнал се извършва незабавна проверка, при която се търсят видими причини за смъртта и се документират биометрични данни на животните. Когато има съмнения за човешка намеса, случаят се предава на прокуратурата и МВР. В останалите ситуации законодателството допуска телата да останат на мястото на откриване, но тъй като често става дума за плажни зони с много посетители, Министерството на околната среда и водите разрешава изключения, при които общините могат да ги отстраняват.
Към момента не се откриват основания да се смята, че става дума за умишлена човешка намеса.
При последните проверки са установени два делфина, изхвърлени върху камъни край хотел в централната част на крайбрежието. По първоначални данни те принадлежат към вида муткур. Състоянието на телата показва силна загуба на пигментация, което е индикатор, че са престояли дълго време във водата. Не са установени липсващи части, нито следи от травми, които да насочват към външна намеса. Трети екземпляр е открит на около 40 метра навътре в морето, като видът му все още не е определен.
Обобщено, за текущата година по Северното Черноморие са регистрирани общо 46 случая на мъртви делфини. Подобни сигнали са постъпвали и в района на Езерец, като и там при проверките не са открити доказателства за човешка намеса.