Бензиностанции в Москва, Санкт Петербург и Ленинградска област започнаха да въвеждат лимити при продажбата на горива на фона на затруднения в логистичните доставки.
В руската столица веригата ОРТК е ограничила количеството гориво, което може да бъде закупено от един клиент, до 60 литра бензин и до 100 литра дизел.
Подобни мерки вече се прилагат и в Ленинградска област. По информация на „Фонтанка“, част от независимите бензиностанции продават максимум по 50 литра на клиент, докато обектите на „Роснефт“ са въвели таван от 95 литра.
Представители на петролния сектор подчертават, че ситуацията не е породена от реален недостиг на гориво, а от временни смущения в снабдителната верига. Според тях е възможно на места да липсват определени видове бензин, но към момента в Санкт Петербург не се наблюдава повишено търсене, струпване на автомобили пред бензиностанциите или рязък ръст на цените.
Въведените ограничения съвпадат с проблеми при доставките на горива и в други руски региони.
В Белгородска област обектите на „Роснефт“ са преустановили зареждането на туби, а автомобилите не могат да бъдат зареждани до пълен резервоар, съобщава изданието „Пепел“. Министърът на икономическото развитие на региона Максим Гусев заяви, че подобни мерки са предприети от няколко вериги бензиностанции в Белгородска и съседната Курска област с цел гарантиране на безопасни продажби на гориво. По думите му ограниченията не се прилагат от всички компании на пазара.
Недостиг на горива се отчита и в окупираната от Русия Луганска област на Украйна. На 2 юни местните окупационни власти предупредиха за възможни проблеми със снабдяването и разпоредиха бензиностанциите да продават не повече от 20 литра бензин на един клиент.
На 30 май аналогични ограничения бяха въведени и в анексирания Крим. Там дефицитът на бензин беше свързан с последиците от украински атаки с дронове по федералната магистрала „Новорусия“, която осигурява сухопътна връзка между Крим и Русия, заобикаляйки Кримския мост.