На днешния ден археологът Хауърд Картър отваря гробницата на Тутанкамон

16/02/2025г. 09:00
На 16 февруари 1922 г., британският археолог Хауърд Картър отваря погребалната камера на египетския фараон Тутанкамон. Това е първата и досега единствена гробница на владетел на Египетското царство, в която погребалната камера и даровете на починалия са запазени от набезите на иманяри. Тя изумява откривателите и света със своите богатства, ювелирно майсторство и дава на науката много информация за древното египетско общество, вярвания и култура.



на снимката: Гробници в "Долината на кралете"

Откритието на Картър се превръща в световна сензация, а до този момент, напълно неизвестния за историята фараон се превръща в най-популярната фигура от древната египетска история и една своеобразна поп-звезда, която вдъхновява и продължава да интригува представители на всички поколения и жанрове в модерното изкуство и мода, от откриването му та до днес.



на снимката: екипът на Картър изнася артефакти от гробницата

Голямата известност на младия фараон се дължи както на изумителното като количество, богатство и качество погребални дарове, така и заради добилото популярност суеверие за „проклятието на фараона“.



на снимката: 3D визия на гробницата на Тутанкамон

На откривателят на гробница Картър му е необходимо цяло десетилетие, за да може да каталогизира, опише и фотографира находките. В музея на Кайро се изложени над 1700 предмета от гробницата, а още много повече, които се считат за не толкова значими се пазят в неговото хранилище.



Саркофагът на Тутанкамон съдържа три ковчега, в които е поставено тялото на владетеля. Външните два ковчега са изработени от дърво и покрити със злато и полускъпоценни камъни, като лазурит и тюркоаз. Вътрешният ковчег обаче е изработен от масивно злато, което по свидетелствата на археолога е покрито от черен слой течност, вероятно за помазване, която е излята върху ковчега по време на церемонията.



на снимката:  златната маска на фараона 

Най-известна е погребалната маска на Тутанкамон. Първоначално тя стои директно върху раменете на мумията в най-вътрешния златен ковчег. Изградена от два слоя злато, които са изковани заедно и тежи около 10 кг. Изобразен е с шарената корона на Немес. Има широка яка, която завършва с краища, оформени като глави на сокол. Гърбът на маската е покрит със заклинание от Книгата на мъртвите, което трябва да защитава фараона, докато той се движи в подземния свят.

Самият Тутанкамон се счита за последния владетел от 18 династия от Новото царство в Египет. Тутанкамон поема властта около 1334 г. пр.н.е., когато е на около 10 години. Управлението му продължава близо десетилетие до преждевременната му кончина. Наследник е на политическия и религиозен реформатор Аменхотеп IV, който остава в историята с името Ехнатон, преместването на столицата на царството в изградения от него град Амарна и въвеждането на монотеистичния култ към бог Амон Ра.

Първоначално се счита, че Тутанкамон е бил болнав владетел, а причина за преждевременната му смърт е убийство. По-късни изследвания до голяма степен опровергават тази теза, една от версиите през годините е че е починал от малария. Компютърни изследвания на скелета обаче сочат за счупена кост, недъг и друга версия за смъртта на владетеля. Според учените е възможно Тутанкамон да е паднал от колесница, която го е прегазила, счупила е част от ребрата и рамото му, кост е пробила сърцето му и го е убила. Намерените погребални дарове и изображенията върху тях, водят до извода, че младия фараон е участвал в битки.



на снимката: Хауърд Картър

Самият откривател на гробницата, Хауърд Картър умира от рак през 1939 г., на 64 годишна възраст и отхвърля това да е заради суеверието свързано с „проклятието на фараона“, което поразило всичките откриватели на гробницата. Преди него трима от първите влезли в гробницата умират в рамките на година, след откриването и.

Коментари (0):

Моля изчакайте

Вашият коментар беше успешно добавен към статията!

15/03/2025г. 11:00 Нови ценни артефакти разкрити край Каваци Нови ценни артефакти разкрити край Каваци 13/03/2025г. 09:55 Утре „Лебедово езеро“ завладява сцената на Бургаската опера Вълнуващият мащабен спектакъл на „балета на балетите“ по режисура на проф. Хикмет Мехмедов е на 14 март от 19 часа на сцената на Операта Утре „Лебедово езеро“ завладява сцената на Бургаската опера 07/03/2025г. 13:00 Бургаската актриса Пепа Николова става жури в София филм фест на брега Бургаската актриса Пепа Николова става жури в София филм фест на брега 06/03/2025г. 23:23 Павел и Ралица: Тук е ключът да покажем най-зрелищното и мащабно състезание "Най-опасни са най-опитните", каза Раду на пресконференцията преди първото събитие "Сезам турнири на волята".  Павел и Ралица: Тук е ключът да покажем най-зрелищното и мащабно състезание 06/03/2025г. 15:00 Вижте как музикалното училище в Бургас ще отбележи патронния си празник Вижте как музикалното училище в Бургас ще отбележи патронния си празник 06/03/2025г. 13:15 Риека ще помага на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Риека ще помага на Бургас за Европейска столица на културата 2032
19/03/2025г. 17:13 Делян Пеевски: „Няма да подкрепям управляващото мнозинство, а хората“ Лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО изрази увереност, че в момента партията му е втора по влияние Делян Пеевски: „Няма да подкрепям управляващото мнозинство, а хората“ 19/03/2025г. 16:22 Ново НПО в Бургас ще се бори с насилието над животни То ще получи подкрепа от полицията в защитата на безгласните  Ново НПО в Бургас ще се бори с насилието над животни