04/10/2025г. 13:36
След опустошителното наводнение в курортното селище Елените започват повторни огледи на района, а конструктор ще прегледа компрометираните сгради, съобщиха от кризисния щаб в Свети Влас.
Областният управител на Бургас Владимир Крумов е отправил искане към Министерството на отбраната за предоставяне на допълнителни сили и техника от военни формирования, които да подпомогнат възстановителните дейности.
На място продължават да работят пет екипа на пожарната, 30 служители на МВР, представители на звеното „Отбрана и сигурност“ към община Несебър, както и доброволци, които осигуряват пожарна безопасност, охрана и съдействие при спасителните операции. Към момента няма нужда от допълнителни доброволци, но при необходимост общината ще информира своевременно.
Към района са изпратени багери и самосвали за разчистване на кал, клони и строителни материали. След приключване на разчистването комисия към община Несебър ще започне опис на щетите. Евакуираните ще могат да се върнат по домовете си едва след като бъде потвърдена безопасността на сградите.
Кметът на Несебър Николай Димитров уточни, че предстоят проверки от РДНСК за нерегламентирано строителство, като всички шахти и отводнителни канали са били предварително почистени.
БЧК и община Несебър осигуряват храна, одеяла и принадлежности от първа необходимост за евакуираните. Днес ще бъдат доставени и сухи пакети с храна. Хората са настанени в хотелски комплекси и частично в кметството на Свети Влас.
Директорът на бургаската пожарна комисар Николай Николаев съобщи, че едно семейство, което първоначално е отказало евакуация, е поискало храна днес. Екипите на пожарната ще положат всички усилия, за да убедят и тези хора да се евакуират безопасно.