Автор: Нина Нейчева
Университетската болница „Пирогов“ официално изписа 17-годишния младеж от Благоевград, който пострада тежко при инцидент в жилищен блок в края на миналия месец. От ръководството на столичното лечебно заведение потвърдиха, че пациентът вече е извън опасност, напълно контактен, адекватен и е напуснал болницата на собствен ход. Момчето се намираше в лечебното заведение от 24 май, като премина през интензивно лечение в Детската реанимация и последваща консервативна терапия.
Докато пострадалият младеж се възстановява, съдебното решение по случая предизвика огромно обществено напрежение и недоволство. Тричленен състав на Апелативния съд в София отмени решението на Окръжния съд в Благоевград и отказа да наложи постоянна мярка „задържане под стража“ на Александър Георгиев, който е привлечен като обвиняем за убийството на загиналата при същия инцидент 16-годишна Ивана.
.jpg)
на снимката: Александър Георгиев
Магистратите аргументираха решението си с факта, че настоящите разпити не потвърждават версията за умишлено убийство, а тепърва предстои изготвянето на медицински експертизи, които да изяснят дали смъртта е настъпила вследствие на престъпно вмешателство. Съдът допълни, че прокуратурата е повдигнала обвинение единствено за загиналото момиче, но не и за падналото от същия апартамент момче, и прецени, че липсват законови предпоставки за задържането на обвиняемия.

на снимката: бащата на загиналата Ивана Стойне Стойнев
Окончателното решение на Софийския апелативен съд, което не подлежи на обжалване, предизвика остра и емоционална реакция от страна на опечаленото семейство на загиналото момиче. Майката на Ивана Наталия Иванова публикува призив за масов протест в социалните мрежи, изразявайки крайното си възмущение от освобождаването на Георгиев под стража. Бащата Стойне Стойнев също се включи с остър коментар в своя личен профил, определяйки ситуацията в страната като абсурдна и призовавайки съгражданите си към бунт в търсене на справедливост за изгубения живот на дъщеря им.