Автор: Венелин Костадинов
Цената за престой в "Синя" и "Зелена" зона ще се увеличи на 2 лв. на час и 1 лв. за 30 минути
Жителите и гостите на Бургас може скоро да плащат повече за паркиране в "Синя" и "Зелена" зона. Кметът на общината Димитър Николов внесе докладна записка, с която предлага промяна в Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Основната идея е да се увеличи цената за престой в тези зони на 2 лв. на час и 1 лв. за 30 минути.
По всяка вероятност тя ще бъде гласувана и приета от мнозинството в местния парламент на следващото заседание, което ще се проведе в края на месеца. Въпреки това се очаква в залата да има много дебати и възражения от страна на опозицията. Ето какво още се предлага в докладнатa:

Защо се предлагат тези промени?
Според местната управа, причините за предложението са няколко. Основните са нарастващото търсене на паркоместа, ограничената площ за паркиране в централната част на града и необходимостта от по-ефективно управление на трафика. Уеднаквяването на таксите в "Синя" и "Зелена" зона също е сред мотивите, тъй като разходите за поддръжка на двете зони вече са изравнени.
В докладната се припомня, че през изминалата година в Бургас беше въведен целогодишен режим на работа на Зелена зона, с което разходите за поддръжка в зоните за платено паркиране се изравниха с тези в синя зона. Това налага и уеднаквяване на всички цени за предоставяните услуги в зоните за платено паркиране. Целта е да се гарантира функционирането им при едни и същи условия. Заплащането с SMS на кратки номера 1356 и 1357, както и чрез другите налични методи /приложения и паркинг автомати/ ще даде възможност на гражданите да паркират в рамките на заплатеното от тях време в различните зони.
Как ще се използват допълнителните приходи?
Общината планира да инвестира събраните средства в няколко ключови направления. На първо място това включва подобряване на инфраструктурата, включително обновяване на паркоместата и създаване на по-добри условия за автомобилите. Предвижда се и въвеждане на видеонаблюдение за по-добър контрол върху паркирането и безопасността в зоните. Ще бъдат разработени и дигитални услуги за плащане и управление на паркирането чрез мобилни приложения и електронни платформи.
Очакван ефект
Промените трябва да доведат до по-добро регулиране на трафика в централните части на Бургас, намаляване на замърсяването на въздуха и по-голяма достъпност до паркоместа за краткосрочно паркиране. Обществените консултации по темата показват, че повечето граждани настояват за подобряване на инфраструктурата и разширяване на зоните за паркиране. Въпреки това, по публикувания проект на Наредбата не са постъпили конкретни предложения от гражданите.
Какво следва?
Предложението ще бъде разгледано на заседание на Общинския съвет. Ако бъде прието, новите цени за паркиране ще влязат в сила в определен срок, който ще бъде обявен от местната управа.
Очаква се решението да предизвика дискусии сред гражданите, тъй като всяка промяна в цените на паркирането пряко засяга както шофьорите, така и икономическата активност в града. Въпросът остава – ще успее ли тази мярка да подобри организацията на трафика и да направи градската среда по-комфортна?