18/05/2026г. 19:10
Министър-председателят Румен Радев пристигна на официално посещение в Берлин, където по-късно днес ще проведе среща на „четири очи“ с германския канцлер Фридрих Мерц.
В българската делегация участват още вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев, както и външният министър Велислава Петрова.
След разговорите между двамата правителствени ръководители е предвидена и пленарна среща между двете делегации. Основните теми в дневния ред ще бъдат двустранното сътрудничество, европейската политика и международната сигурност.
Това е първото официално посещение на Румен Радев в чужбина като министър-председател. Според правителствената пресслужба визитата е знак за стремежа на България към по-задълбочено партньорство с Германия както в двустранен план, така и в рамките на Европейски съюз и НАТО.
Като държавен глава в периода 2017–2026 г. Румен Радев е посещавал Германия три пъти на високо равнище – през 2017 г. за среща с тогавашния президент Йоахим Гаук, както и през 2022 и 2025 г., когато разговаря с настоящия германски президент Франк-Валтер Щайнмайер.
По данни на Министерството на икономиката Германия остава най-големият външнотърговски партньор на България, като стокообменът между двете страни през 2025 г. е надхвърлил 12 млрд. евро.