Великденски кулинарни страсти и готварски рецепти от старите тефтери на миналия век

15/04/2025г. 10:01
Автор: Соня Кехлибарева

Съвременните домакини обичат да готвят с рецепти взети от интернет. Там изобилстват стотици начини за приготвяне на дадено ястие. Издателите предлагат десетки готварски книги разкриващи богатството на българската и световна кухня.

Но в миналото нашите баби са записвали рецептите в тетрадки, които после предавали на своите дъщери и внучки, като нещо изпитано и подходящо за сезона и вкуса на семейството. Някога Великден бил празникът, чакан цяла година с нетърпение от малки и големи. След 40 дневните Велики пости всяка домакиня се подготвяла предварително за трапезата на празника.



На пазара в Бургас търговците изкарвали за продан най-качествените асортименти мая и брашно, от които козунакът ще стигне до тавана и ще стане на “конци”. Големите български мелници на Хаджипетрови пускали в продажба специално брашно с четири нули.

Сладкарница “Малина” на братя Анастасови излизала на пазара с нови асортименти на шоколадови зайци и бонбони. А в сладкарница “Чальовски”  се продавали готови козунаци.



В магазин “ Париж” на ул. “Александровска” се предлагали в изобилие прясно масло, брашно, мая за козунаци. Месарите подсигурявали прясно агнешко месо и агнешки дреболии.Търговците знаели, че след великите пости бургазлията трябвало да сложи  на трапезата си агнешко месо, сирене, кашкавал, унгарски салам, луканка, прясно осолен карагьоз, сардели и какво ли не още.

Разгръщали се старите семейни тефтери със записани рецепти и жените запретвали ръкави да подготвят празничната трапеза.

В четвъртък преди Великден се боядисвали яйцата. Някои ползвали природни багрила, а други купували от готовите вносни европейски бои. Обикновено всяко семейство приготвяло най-малко 40-50 яйца. Първото задължително било червено. В петък се печали козунаците. Още от вечерта маята се замесвала с брашното и яйцата. Къщата трябвала да бъде топла за да втаса тестото. От месенето зависело дали козунаците ще станат на “конци”. Отгоре се украсявали с белени бадеми. Целият град ухаел на великденски козунаци.


Не било изненада в някои къщи да приготвяли промишлени количества козунаци по рецепта: 50 кг. брашно, 60 яйца, 15 кг. захар, 10 кг. масло и 10 калъпчета мая. Цяла седмица се разнасяли на роднини и познати козунаци, раздавали се и на бедните.



За тези домакини, които са искали да експирементират във великденското приготовление на трапезата, женското списание “Жена и дом” е издало през 1937 г. специален брой с книжка приложение озаглавена “ Календар по готварство”. В него се препоръчвали два вида примерни менюта за обяд за Великденската трапеза и куп кулинарни рецепти с най-различни сладки и солени изкущения.

Обед на Великден

1.Зелена салата с яйце
2.Чорба от агнешки дреболии
3.Печено агнешко или птица
4.Кадаиф, турски курабии или баклавички
5. Козунаци и варени яйца

Тържествен Великденски обяд

1. Зелена салата с яйце
2.Супени притурки варени яйца в супата
3. Агнешки печени гърди с великденска салата
4. Телешки език със сос. Гарнитура от варени картофи
5. Печена пуйка със салата
6. Торта. Масло, сирена, дребни сладки, плодове
7. Бяло или червено вино, бира

А ето и някои рецепти от тази книжка:

Пълнен козунак

Продукти: 1кг. брашно,30-40 гр. мая, 5 яйца, 200 гр. масло, ½ л. мляко, 200гр.захар, ванилия.

За плънка: мармалад, орехи, захар, мляко, ванилия, 2-3 жълтъка.
Приготовление: приготвяме козуначено тесто и слагаме на топло да втаса. Щом втаса вземаме от него по малко, слатаме го на плота на масата, която сме наръсили с брашно и леко го  разточваме с точилка.Не бива да натискаме много точилката по тестото. Разточеното тесто намазваме с мармалад, наръсваме със смлени орехи, захар и ванилия. Увиваме го на руло и го слагаме в намазана с масло тавичка. От горното тесто могат да се получат 4 рула. Оставяме го да втаса втори път, намазваме го с разбито яйце и го печем в умерена фурна.

         Великденска торта

Продукти: ½ кг. бисквити за шампанско, ром или ликьор, вода
Крем: 150 гр. масло, 150 гр.захар, 50 гр. смлени бадеми, 3 жълтъка, ракиена чашка ром или ликьор, сладко, шоколадови яйца. Приготовление: Маслото разбиваме на пяна със захарта. Към маслото постепенно прибавяме един след друг жълтъците, препечени и смлени бадеми и рома.
В стъклена чиния редим пласт бисквити потопени от едната страна в сместа приготвена от подсладената вода с рома или ликьора. Върху бисквитите слагаме пласт от крема и плодове от сладкото. После бисквити, крем и т.н. Най отгоре да останат бисквити. Тортата намазваме с крема, украсяваме с бит каймак и малки шоколадови яйчица.Наоколо в чинията поставяме теменужки или кокичета.

Царят на Великденската трапеза освен козунака е агнешкото месо, затова книжката изобилства с рецепти за неговото приготовление със санак, с гъби, агнешко паприкаш, агнешко с киселец, агнешки гулаш...

                Агнешко печено бутче с чесън

Продукти: 1кг. агнешко месо от бут или плешка, чесън, сол, черен пипер, масло
Приготовление: Месото се освобождава от кожичката. С тънък нож набождаме месото и във всяка дупка слагаме парченце цесън. Посоляваме месото със сол и черен пипер и го намазваме с прясно масло.Слагаме месото в намазана с масло тавичка и го печем вън фурната като отвреме навреме доливаме водичка. 

В книжката освен традиционни ястия са отпечатани и рецепти за приготвяне на
            Агнешки котлети по француски:

Продукти: агнешки котлети, сол, черен пипер,масло, чаша вино, яйце, галета, мас.
Приготовление: котлетите се начукват, посоляват се със сол и черен пипер.
В сгорещеното масло котлетите се пържат, заливат се с вино и се оставят да се задушат. Изваждат се и се оставят да изстинат, след което се потопяват в разбитото яйце и овалват в галета и отново се пържат. Гарнират се със зелен магданоз и половин лимон.

Приготовлението на агнешки котлети по италиански е почти идентично, разликата е, че се овалват в настърган кашкавал, разбито яйце и галета след което се пържат.

В деня на големия празник Великден бургазлии облечени с най- новите си дрехи отивали на църква, а на обяд семействата се събирали на трапеза на която имало червени яйца, пълнена агнешка плешка, салати, бели маслени курабии, козунак и много весело настроение.

Коментари (0):

Моля изчакайте

Вашият коментар беше успешно добавен към статията!

29/04/2025г. 15:02 Учение за действие при пожари в трудни райони се проведе край Банево В него взеха експерти по пожарна безопасност от България, Турция, Молдова и Украйна Учение за действие при пожари в трудни райони се проведе край Банево 29/04/2025г. 13:20 Бургас заделя средства от Бюджет 2025 за втори вход-изход на квартал "Сарафово" Ще продължат и ремонтните дейности по тротоарите в квартала  Бургас заделя средства от Бюджет 2025 за втори вход-изход на квартал "Сарафово" 29/04/2025г. 12:32 Нов пробив ще облекчава трафика в ж.к. "Зорница" в Бургас Уличката ще свърже комплексите "Перла" и "Лазурен бряг", в които живеят около 1000 души Нов пробив ще облекчава трафика в ж.к. "Зорница" в Бургас 29/04/2025г. 11:57 Бургаската полиция откри друсан чай в дома на млад мъж от "Победа" Бургазлията е задържан за срок до 24 часа, като предстои да му се повдигне обвинение Бургаската полиция откри друсан чай в дома на млад мъж от "Победа" 29/04/2025г. 09:23 Владимир Крумов: Ще продължим да поставяме област Бургас на първо място в България Новият областен управител бе приветстван от Общински съвет-Бургас Владимир Крумов: Ще продължим да поставяме област Бургас на първо място в България 29/04/2025г. 08:15 Слънце, но студен вятър и днес по Черноморието Слънце, но студен вятър и днес по Черноморието
29/04/2025г. 15:15 Изграждат нова сграда на Спортното училище зад "Арена Бургас" В нея ще има общежитие за децата, които не са от Бургас и тренировъчна база Изграждат нова сграда на Спортното училище зад "Арена Бургас" 29/04/2025г. 15:02 Учение за действие при пожари в трудни райони се проведе край Банево В него взеха експерти по пожарна безопасност от България, Турция, Молдова и Украйна Учение за действие при пожари в трудни райони се проведе край Банево