03/06/2026г. 19:30
Министърът на външните работи Велислава Петрова проведе среща с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Матиас Корман в рамките на Годишната среща на Съвета на организацията на ниво министри, която се провежда в Париж.
По време на разговора министър Петрова подчерта, че присъединяването на България към ОИСР остава сред основните приоритети във външната политика на новото българско правителство. Тя заяви, че страната е ангажирана с приключването на техническата фаза от процеса на присъединяване във възможно най-кратки срокове.
„Високо ценим тясното, позитивно и конструктивно сътрудничество със Секретариата на ОИСР през целия процес на преговори за присъединяване“, заяви министър Петрова.
От своя страна генералният секретар на организацията Матиас Корман потвърди личния си ангажимент към процеса на разширяване на ОИСР и изрази увереност, че България се намира в добра позиция да завърши техническата фаза още в рамките на настоящата година.
По време на срещата двете страни потвърдиха общата си оценка, че бъдещото членство на България в организацията ще бъде взаимноизгодно както за страната, така и за самата ОИСР.
Министър Петрова и генералният секретар Корман изразиха готовност за продължаване на активното сътрудничество с цел успешно финализиране на процеса по присъединяване на България към организацията.