Българската отбранителна индустрия трябва да има активно и реално участие във всеки един последващ проект за модернизация на въоръжените ни сили. Около тази категорична позиция се обединиха министърът на отбраната Димитър Стоянов и представители на родния военнопромишлен комплекс. Те проведоха ключова работна среща в рамките на Международното изложение за отбранителна техника „Хемус 2026“, което стартира официално в Пловдив. По време на разговорите министър Стоянов подчерта, че неговият екип ще се стреми на всяка цена да бъде достигнато над 20% индустриално сътрудничество в отбранителния сектор, което да гарантира сигурността и икономическия растеж на страната ни.
.jpg)
За служебното правителство е от стратегическо значение по-голямата част от финансовите средства по европейския механизъм SAFE да остават директно в българските предприятия и да допринасят ефективно за развитието на националната индустрия. Министър Стоянов отправи официален призова към мениджърите на компаниите да бъдат максимално проактивни в предстоящите мащабни проекти за превъоръжаване. Той ги увери, че имат пълната и безрезервна подкрепа на Министерството на отбраната. Основната цел на ведомството е да работи в пълен синхрон с бизнеса чрез провеждането на регулярни оперативни срещи, за да се постигне далеч по-ефективно и бързо взаимодействие при държавните поръчки.
Във важния индустриален форум се включиха ръководители на повече от 20 водещи български фирми от сектора, които представиха своите най-нови разработки и технологични решения. От страна на Министерството на отбраната в разговорите се включиха още заместник-министър Катерина Граматикова, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, както и началникът на политическия кабинет Владко Владов. Присъствието на висшето ръководство демонстрира сериозния ангажимент на държавата към бъдещето на българското военно производство.