03/06/2026г. 19:25
Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски проведе среща с представители на сектора на картофопроизводството, по време на която бяха обсъдени актуалните предизвикателства пред реализацията на продукцията и възможностите за разширяване на пазарния достъп за българските производители.
По време на разговора представители на бранша поставиха въпроси, свързани с пазарната ситуация, трудностите при реализацията на произведените количества и необходимостта от мерки за насърчаване на потреблението на български картофи.
Министър Абровски подчерта, че Министерството на земеделието и храните следва политика за увеличаване присъствието на български земеделски продукти в търговската мрежа с цел осигуряване на по-устойчиви доходи за производителите.
Според него един от основните механизми за укрепване на позициите на фермерите на пазара е кооперирането между производителите.
„Обединени по интереси можете да предлагате по-големи количества продукция и да водите преговори с търговците при по-добри условия“, заяви министърът. Той отправи и предложение към представителите на сектора да създадат експериментален кооперативен модел, който да послужи като пример за съвместни действия в бранша.
По думите му картофопроизводството остава важен сектор за българското земеделие, а предложенията на производителите ще бъдат внимателно анализирани.
Участниците в срещата се обединиха около необходимостта диалогът между Министерството на земеделието и храните и сектора да продължи, за да бъдат намерени устойчиви решения за повишаване конкурентоспособността на българските картофопроизводители.