Автор: Венелин Костадинов
Видео, на което се виждат стотици малки жабчета в центъра на Бургас, доби популярност през последните часове във Facebook. Кадрите са заснети на площад "Тройката" в близост до сградата на Съдебната палата.
Появата на жаби в този район не е необичайна. Те идват от района на "Дупката", неслучайно известна още като "Жабарника". Изоставеният от над 30 години строителен обект се пълни с вода след всеки по-обилен дъжд, като по този начин се превръща в благоприятна среда за развитие на земноводни и влечуги.
Размножителният период на жабите в България обикновено е през пролетта – най-често от март до май, като точните срокове зависят от вида и климатичните условия. Именно тогава, при по-високи температури и наличието на постоянна влага, жабите напускат зимните си укрития и се насочват към подходящи водоеми, където снасят яйцата си.
Тази година условията са особено благоприятни, тъй като е пролет и през последните дни в района на Бургас има обилни и продължителни валежи. Те запълват ниските и изоставени терени с вода, създавайки идеална среда за развитие на популациите на земноводни, включително и в градска среда.