17/05/2026г. 11:23
Южна Корея е готова да задейства всички налични механизми, включително рядко използван арбитраж при извънредни ситуации, за да предотврати евентуална стачка в технологичната корпорация Samsung Electronics – най-големия работодател в страната. Властите заявяват, че при нужда ще се стремят и да ограничат икономическите последици, ако все пак се стигне до прекъсване на производствения процес, съобщи премиерът Ким Мин-сок, цитиран от Ройтерс.
Преговорите между компанията – водещ световен производител на чипове памет – и синдикатите на работниците в Южна Корея ще бъдат възобновени утре, като в тях ще участва и държавен посредник. Очаква се този ход да намали напрежението и риска от стачни действия, които биха засегнали сериозно бизнеса на концерна, отговарящ за приблизително една четвърт от националния износ.
По думите на премиера, дори само 24-часово спиране на работа в заводите за полупроводници може да доведе до преки загуби от около 1 трилион вона (приблизително 667,68 млн. долара). Той допълни, че още по-тежки биха били косвените ефекти, тъй като прекъсването на производството може да предизвика месеци забавяния и сериозни затруднения във веригите за доставки.
Ким предупреди също, че при унищожаване на суровини и материали вследствие на продължителна стачка общите икономически щети могат да достигнат до 100 трилиона вона.
Инструментът на извънредния арбитраж може да бъде активиран от министъра на труда, ако се прецени, че конфликтът между работодател и синдикати застрашава икономическата стабилност или обществения ред. При неговото прилагане стачните действия се преустановяват за период от 30 дни, докато Националната комисия по трудови отношения провежда процедура по медиация и арбитраж.
Тази мярка се използва изключително рядко и би представлявала нетипичен подход за настоящата администрация, която традиционно поддържа по-близки отношения със синдикалните организации.
От страна на синдикатите е заявено, че те ще участват в преговорите конструктивно и с цел постигане на взаимно приемливо споразумение с ръководството.
Според премиера „Самсунг“ формира около 22,8% от целия износ на Южна Корея и приблизително 26% от стойността на вътрешния фондов пазар. Компанията разполага с над 120 000 служители и работи с мрежа от около 1 700 доставчици.