04/06/2026г. 14:54
Световната футболна централа ФИФА официално обяви пълна забрана за внасянето на всякакви бутилки за вода на стадионите по време на предстоящото Световно първенство в Северна Америка, което ще се проведе от 11 юни до 19 юли. Ограничението важи без изключение, като обхваща дори празните съдове и тези за многократна употреба. От централата обосновават решението си с належащи съображения за сигурност, но радикалната мярка вече отприщи вълна от недоволство и сериозни притеснения сред привържениците.
Основният източник на тревога е свързан с климатичните условия, тъй като по време на шампионата се очакват опасни горещини с температури, редовно надхвърлящи тридесет градуса по Целзий. Ситуацията се усложнява от факта, че на територията на спортните съоръжения няма да бъдат осигурени безплатни диспенсъри за вода. Това принуждава посетителите да разчитат единствено на търговските обекти по трибуните, където цените традиционно са изключително високи. За сравнение, по време на Световното клубно първенство стойността на една бутилка вода варираше между четири и шест долара, което би натоварило сериозно бюджета на всеки запалянко.
Заради реалната опасност от топлинни удари и дехидратация сред публиката и състезателите, ФИФА все пак въвежда някои компенсаторни мерки. Организаторите обявиха, че по време на мачовете ще бъдат прилагани задължителни триминутни прекъсвания във всяко полувреме, за да могат футболистите да се освежат. Остава обаче открит въпросът как хилядите фенове по трибуните ще се справят с тропическите температури при ограничените и скъпи ресурси за хидратация.